Mikrokinezyterapia

Czym jest mikrokinezyterapia?
Mikrokinezyterapia to unikalna metoda terapii manualnej stworzona we Francji w latach 80. przez lekarzy Patrice’a Beniniego i Daniela Grosjeana. Wspiera organizm w naturalnych procesach regeneracyjnych, odwołując się do fundamentalnej zasady biologii: każde ciało ma zdolność do samo-naprawy. Jest to terapia holistyczna, skoncentrowana na odnajdywaniu w ciele zapisanych traum i napięć, które przez długi czas mogły się kumulować, wywołując dolegliwości o podłożu fizycznym i emocjonalnym.

Jak działa terapia?
Podczas sesji mikrokinezyterapeuta, przez ubranie wykonuje precyzyjne, delikatne dotknięcia, zwane mikropalpacjami, aby wyczuć i zlokalizować w ciele pacjenta obszary zablokowane przez mikro-urazy – napięcia. Dzięki tym technikom terapeuta aktywuje mechanizmy obronne i stymuluje organizm do „wyczyszczenia” zakłóceń, trochę jak homeopatia dla ciała.  Można to porównać do odkrywania ścieżki w ogrodzie, która była zarośnięta – terapeuta pomaga ciału „przypomnieć” sobie, jak wrócić do stanu zdrowia, usuwając niepotrzebne blokady. 

Dzięki temu, że jest to rodzaj kinezjologii, istnieje możliwość pracy na odległość. W takim przypadku w roli reprezentanta pacjenta, terapeuta bada jego stan na swoim ciele, a następnie wprowadza potrzebne korekty. Ta właściwość pozwala również na pracę ze zwierzętami. Mikrokinezyterapia świetnie sprawdza się na koniach i psach. 

Zastosowania terapeutyczne
Mikrokinezyterapia jest wykorzystywana w leczeniu zarówno problemów fizycznych, jak i emocjonalnych. Jest zalecana przy przewlekłych bólach, migrenach, problemach trawiennych, a także problemach ze snem, niepokojem czy osłabioną odpornością. Metoda ta jest szczególnie skuteczna w przypadkach dolegliwości idiopatycznych, czyli takich, które nie mają jednoznacznej przyczyny, jak bóle mięśni czy stany przewlekłego zmęczenia. Ponadto, coraz więcej osób zgłasza poprawę w zakresie zdrowia emocjonalnego – po sesjach doświadczają uczucia uwolnienia emocjonalnego i większej harmonii wewnętrznej. Doskonale nadaje się też do urazów ortopedycznych, sprawiając, że ciało wraca do zdrowia w znacznie większym tempie, a rehabilitacja przebiega sprawniej.

Dlaczego warto wypróbować mikrokinezyterapię?
Ta terapia dedykowana jest głęboko zakorzenionym w ciele blokadom, pomaga uwolnić napięcia, których czasem nie da się dostrzec gołym okiem, ani zbadać w żaden inny sposób. Tylko ciało wie co, kiedy i w jakim stopniu zostało obciążone napięciem. Jest szczególnie przydatna dla osób, które pragną bardziej subtelnego, ale trwałego podejścia do zdrowia. Mikrokinezyterapia oferuje ulgę na poziomie fizycznym, ale również poprawia ogólną jakość życia, uruchamiając i wzmacniając naturalne mechanizmy ochronne organizmu, co sprzyja równowadze między ciałem a umysłem i duchem.

Najważniejsze wskazania do Terapii 

Dolegliwości kręgosłupa (bóle, przepukliny, dyskopatie, zwyrodnienia itp.)
Dolegliwości czaszki (bóle, napięcia tkliwość, zawroty głowy)
Bóle głowy, migreny
Naciągnięcia, Zwichnięcia, naderwania mięśni, ścięgien itp.
Wspomagająco przy każdej chorobie przewlekłej
Bóle pleców różnego pochodzenia
Dolegliwości barków, łokci i ręki
Dolegliwości bioder, kolan i stóp
Dysfunkcje układu trawiennego
Problemy układu oddechowego włączając astmę
Bóle menstruacyjne, bezpłodność, problemy związane z przekwitaniem
Chroniczne zmęczenie
Stany pourazowe, włączając urazy sportowe
Depresje i objawy związane z długotrwałym stresem
Objawy bólowe niewiadomego pochodzenia oraz objawy chorobowe nie mające odzwierciedlenia w wynikach badań lekarskich.

Mikrokinezyterapia jest również pomocna dla osób potrzebujących pomocy psychologicznej i w pracy z traumą, można ją nazwać psychoterapią przez ciało, ponieważ uwalniamy z pamięci ciała, również te informacje, które wpłynęły na tworzenie się osobowości.

Jest to terapia, która w odczuciu jest jedyna w swoim rodzaju. Jakie ruchy może wykonywać terapeuta oraz jak wygląda terapia możesz zobaczyć poniżej:

W poniższym filmie możesz zapoznać się z wywiadem udzielonym przez twórcę Mikrokinezyterapii, znajdziesz też wyjaśnienie o tym, do czego służy ta metoda pracy: